1 wrz

Zajęcia ruchowe w przedszkolu – rozwijaj swoje dziecko

Istotność zajęć ruchowych dla dzieci

Każdy rodzic ma świadomość tego, jak bardzo istotna dla jego dziecka jest aktywność, czy też inaczej mówiąc wszelkie zajęcia ruchowe. Ułatwiają one rozwój dziecka, a także polepszają jego samopoczucie i dobrze wpływają na zdrowie. Dlatego też większość przedszkoli w swoim programie zapewnia dzieciom zajęcia ruchowe, dzięki którym szybciej się one rozwijają. Ponadto, uświadamia to dzieciom jak ważna w ich życiu jest aktywność fizyczna oraz jak wiele dobrego robi ona dla samopoczucia oraz zdrowia.

Propozycje zajęć ruchowych dla dzieci

Zajęcia ruchowe w przedszkolu to jeden z głównych elementów nauki połączonej z zabawą, która na celu ma utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej dziecka a także poprawę i kształtowanie wielu jego umiejętności. Poniżej przedstawiamy kilka różnych propozycji, które zainteresują każde dziecko.

Pierwsza propozycja łączy w sobie ruch, myślenie i spryt. „Poszukiwacz skarbu”, to zabawa polegająca na odnajdywaniu przez dzieci porozstawianych w określonej odległości skrytek ze skarbami. Aby ułatwić sobie zadanie odnalezienia skarbu, dzieci muszą odgadnąć kilka różnorodnych zagadek umysłowych, których rozwiązanie wskaże im drogę do skrytki. Podczas zabawy nie wolno korzystać im z żadnych podpowiedzi, a rozwiązanie zdobyć muszą sami. Zabawa ta umożliwia dzieciom naukę samodzielnego myślenia, a także aktywność na świeżym powietrzu. Kolejna zabawa to znany wszystkim „Stary niedźwiedź”, podczas której dzieci chodzą w kółku wokół niedźwiedzia, śpiewając piosenkę, gdy piosenka się kończy, niedźwiedź budzi się, wstaje i szuka „ofiary”. Zadaniem maluchów jest ustanie w bezruchu, tak aby niedźwiedź ich nie zauważył i nie zjadł. Ten rodzaj zabawy uczy dzieci opanowania a także daje im możliwość wspólnej, grupowej zabawy. Kolejną opcją zabawy poprzez ruch jest zbijak, w którego dzieci graja podzielone na dwie drużyny. Aby żadnemu nie stała się krzywda, najlepiej gdy realizuje się tę zabawę z lekką, gumową piłką. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza „zbije” wszystkich członków drużyny przeciwnej. Dzieci podczas zbijaka uczą się gry zespołowej a także ogólnych zasad fair play towarzyszących w większości tego typu gier.

Te, i wiele innych zabaw umożliwiają rozwój dzieci poprzez zabawę. Istotności zabaw ruchowych w przedszkolach nie trzeba wyjaśniać, ponieważ jest ona koniecznością, nie tylko ze względu na aktywność fizyczną dzieci, ale również na ich zdrowie. Im więcej takich projektów, i zabaw w programach przedszkolnych, tym większy wpływ na pozytywny rozwój dziecka, które poprzez owe zabawy uczy się wielu różnych, przydatnych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>